ריצוף: כל מה שצריך לדעת על פרקט

הוא מחמיא לכל סגנון ומשווה לבית מראה טבעי, נקי ויוקרתי. הוא עמיד, מספק בידוד תרמי ונעים למגע. ישנם ארבעה סוגים עיקריים לריצוף פרקט: פרקט עץ טבעי (גושני), פרקט עץ שכבתי, פרקט למינציה ופרקט פולימרי.

פרקט עץ

 

ריצוף בפרקט עץ טבעי (גושני)

פרקט עץ טבעי (גושני) עשוי מקורות של עץ מלא אשר נחטבו בשלמותן, ולכן נחשב לסוג הפרקט היקר ביותר. פרקט עץ מלא מגיע בעוביים, רוחבים ועיצובים רבים ומגוונים המתאימים לכל סוגי הבתים. העץ המלא מתחלק לשני סוגים עיקריים: עץ רך (עץ אורן, עץ דוגלס פייר, עץ המלוק קנדי) ועץ קשה (עץ אלון, עץ מהגוני).

הוא מרהיב למראה, נעים למגע ומדרכו אינו מרעיש כיתר הפרקטים. הוא אינו זול או קל לתחזוקה אך ניתן לחידוש על ידי שיוף ושימון מחדש (לשם השוואה: פרקט שכבתי בעובי 7-8 מ"מ ניתן לשיוף כפעמיים – שלוש בלבד ופרקט למינציה אינו ניתן לחידוש כלל).

הפרקט הטבעי רגיש לנוזלים וזקוק לתחזוקה שוטפת. אולם במבחן הזמן, אין לו תחליף. הוא נשמר לאורך שנים רבות ומשתבח כמו יין טוב. ניתן פשוט לעשות ליטוש מחודש לשכבתו העליונה והפרקט חוזר להיות כמו חדש. הפרקט הטבעי יכול להגיע במראהו הטבעי או במראה מעושן. בנוסף ישנם סוגים שונים של הברשות אשר יוצרות טקסטורות שונות.

 

פרקט עץ מלא

 

סוגי הגימורים לפרקט טבעי:

גמר שמן – מראה אותנטי אשר מותיר את העץ במראהו החשוף. גמר שמן אינו מספק אטימה מוחלטת מפני כתמים ודורש תחזוקה תקופתית.

גמר לכה–  מראה נקי וקל מאוד לתחזוקה שוטפת. גמר לכה מספק הגנה ואטימות מוחלטת ומונע ספיגת לכלוך וכתמים. מתאים למטבחים ודורש פחות תחזוקה.

גמר ווקס- שמן UV מעניק לרצפת הפרקט מראה טבעי כמו בגמר שמן אך מספק אטימות מלאה כמו בגמר לכה.

 

התקנה: פרקט גושני יותקן בהדבקה ומסמור על גבי תשתית פלטות OSB / סנדוויץ

 

חשוב לדעת:

  1. הפרקט הטבעי הוא גוף חי ונושם- הוא מתרחב שחם ומתכווץ שקר. תנאי אקלים קיצוניים, עלולים לגרום לו לנזק רב – כמו התנפחות או יציאה מהמקום של החיבורים
  2. חשוב להקפיד בעת ההתקנה על מרווח מספק שיאפשר לעץ להתרחב ולהתכווץ בהתאם לאקלים.
  3. מי שמעדיף מראה אחיד ללא עיניים או חריצים, יכול בתוספת תשלום לבקש קורות ממוינות.

 

 

 

 


 

 

פרקט עץ שכבתי

פרקט אשר מורכב מכמה שכבות של עץ, הוא יכול להיות דו שכבתי, תלת שכבתי או רב שכבתי. השכבה העליונה (שכבת המדרך) עשויה מעץ טבעי ואמיתי. מתחת לשכבה העליונה, ישנן שכבות של סיבי עצים המודבקים זה על זה. ככל שמספר השכבות רב יותר, כך הפרקט אמור להיות עמיד ואיכותי יותר במקרה של התכווצות או התנפחות (חשוב להדגיש: כמות השכבות אינם בהכרח מעידים על איכות המוצר. ישנם מקרים בהם פרקט תלת שכבתי יהיה איכותי יותר מרב שכבתי בשל איכות השכבות ומדינת הייצור).

פרקט רב שכבתי זול באופן משמעותי מפרקט עץ גושני ומהווה פתרון טוב למעונינים במראה עץ טבעי. בנוסף, הוא קל יותר להתקנה, עמיד יותר ונוח יותר לתחזוקה. במקרה של שריטות או כתמים ניתן לשייף רק את השכבה העליונה שלו ולצבוע מחדש בלכה (בשונה מלמינציה).

 

סוגי הגימורים לפרקט שכבתי:

השכבה העליונה של פרקט רב שכבתי היא שכבה אשר עשויה מעץ מלא, כך שניתן לבחור את המראה הרצוי מתוך היצע העצים, המרקמים והצבעים הקיימים. למעוניינים בעיצוב אלגנטי אפשר לבחור בעץ אלון, מייפל או מהגוני. לחלל בעיצוב  כפרי ניתן לבחור באלון מעושן או באלון רסטיק. בנוסף, ניתן לבחור בין גימור מבריק או מט, ואף לצבוע את השכבה העליונה בגוונים. פרקט רב שכבתי נהנה מיתרונות מרובים- מצד אחד, מדובר בעץ טבעי ומצד שני, ניתן ליהנות מטכניקות שמבטיחות עמידות לאורך שנים.

 

התקנה: התקנת פרקט תלת / רב שכבתי יכול להתבצע בשתי שיטות :

* התקנת צפה: שיטה זאת מבוצעת על גבי יריעת ספוג 2-3 מ'מ כאשר את הפרקט עצמו מדביקים    בשיטה של זכר ונקבה.

* התקנה בהדבקה – בשיטה זאת מודבק הפרקט ישירות על ריצפה קיימת.

 

חשוב לדעת:

מי שמעדיף מראה אחיד ללא עיניים או חריצים, יכול בתוספת תשלום לבקש קורות ממוינות.

 


 

 

 

פרקט למינציה

פרקט למינציה הוא חיקוי של הדבר האמיתי. פרקט למינציה עשוי מלוחות דחוסים של סיבי עץ, כשעל השכבה העליונה הדפס וטקסטורה אשר מדמים סוגי עץ שונים. כיום קיימים דגמי למינציה אשר מדמים את הפרקט הטבעי באופן מושלם. אם זאת כדאי להבין שההבדלים באים לידי ביטוי בעובי, דרגת השחיקה והעמידות. פרקט למינציה הרבה פחות עמיד במים ועשוי להתנפח בקלות. העדיפות  היא לרצף עמו חדרים יבשים כגון: חדרי ילדים, חדרי שינה, משרד וכו'. עם זאת, רבים בוחרים בו בשל התקנתו הקלה והמהירה ומחירו הזול. מכיוון שפרקט הלמינציה, נוצר באופן תעשייתי, הוא עמיד יותר בפני פגיעות וכתמים. בעוד שפרקט העץ, יישרט ויוכתם בקלות – פרקט למינציה קל לניקוי ואינו מוכתם בקלות.

 

סוגי גימורים לפרקט למינציה:

יתרונות פרקט הלמינציה טמונים באין סוף טקסטורות וגוונים בהתאם, עמיד מאוד נגד שחיקה, קל להתקנה ולתחזוקה ועלות אטרקטיבית מאוד. כיום ישנם פרקטים המדמים עץ בצורה מושלמת, כולל עיניים וחריצים. ככל שרזולוציית ההדפס גבוהה יותר ודומה למקור, כך המחיר בהתאמה.

 

התקנה: התקנת צפה: שיטה זאת מבוצעת על גבי יריעת ספוג 2-3 מ'מ כאשר את הפרקט עצמו מדביקים בשיטה של זכר ונקבה.

 

 


 

פרקט פולימרי

פרקט פולימרי הינו פרקט סינתטי העמיד למים ובעל רמת שחיקה גבוהה. הוא עשוי מ-PVC איכותי וכולל ציפוי נגד החלקה. היתרון הגדול שלו הוא עמידותו לשריטות ולמים. פרקט פולימרי מתאים לריצוף בחדרים רטובים כגון: חדרי רחצה, מטבחים וכו'. מומלץ לבחור בפאנל מפרקט פולימרי מכיוון שאינו רגיש למכות ורטיבות. ישנו מגוון רחב של דוגמאות וגבהים שניתן להתאים לגוון הקיר.

 

פרקט

 

 

פאנלים לריצוף פרקט:

ישנם סוגים שונים של פאנלים לריצוף פרקט, יש המעדיפים פאנלים בצבע הפרקט אשר יוצרים מסגרת אחידה אבל תחומה. יש שבוחרים בפנאל לבן כדי ליצור תחושה מרחבית. במקרים מסוימים, יש הבוחרים בפאנל צבוע. ניתן להתקין את הפאנלים הבאים:

פאנל פולימרי– נחשב לבחירה המציעה המון דגמים, גבהים ואפשרויות של גוונים. בנוסף, אין לו רגישות למים או מכות, ולכן נחשב לעמיד במיוחד.

פאנל  MDF– נחשב לבחירה הזולה ביותר אשר עשויה מהדבקות של שבבי עץ. הפאנל אינו מתאים לטווח ארוך, הוא רגיש לרטיבות ויש לו נטיה להתנפח ולהתנתק מהקיר.

פאנל עץ מלא: פאנל אשר עשוי מעץ אלון או אורן וניתן לגוון על מנת להתאים לצבע הפרקט.

 

טיפ: לא משנה באיזה סוג פרקט אתם בוחרים. כדאי לבחור בפאנל שתואם את צבע הקיר  (ולא את צבע של הפרקט). הרעיון הוא ליצור תחושת מרחב וגובה- באמצעות התקנת פאנל בצבע הקיר תיצרו ניתוק בין הרצפה לקירות ותאפשרו לחלל להרגיש גדול ופתוח.

 

התקנה:

פרקט מרצפים על גבי  משטח חלק, מפני שהוא חייב להיות מיושר ומפולס. לרוב בבניה חדשה או בשיפוץ מרצפים את הרצפה בריצוף פשוט וזול (ריצוף סוג ב' / עודפים) ועליו מתקינים את הפרקט. כדאי מאד לבחור את הפרקט לפני שהחלה עבודת הריצוף מתחתיו, כדי לוודא שהפרקט יהיה בקו האפס של הבית. כך תוכלו להנחות את הרצף לגבי גובה הריצוף התחתון ולהתאים אותו עם גובהו הסופי של הפרקט.

 

ריצוף פרקט

 

כל מה שצריך לדעת על תחזוקת פרקט:

  1. רצפת מסוג פרקט קלה לניקוי (וחסכונית במים) – לא צריך כמויות של מים כדי לנקות רצפת פרקט. יש להקפיד ולנקות את ריצפת הפרקט עם סמרטוט לח וסחוט היטב ובחומרי ניקוי המיועדים לניקוי פרקטים בלבד. כתמי לכלוך יש להסיר בעזרת סמרטוט לח וחומר המיועד להסרת כתמים מעץ.
  2. רצפת הפרקט אינה מושפעת בקלות מחילופי העונות, ולכן יהיה נעים לדרוך עליה גם בימים קרירים וסגריריים.
  3. מגע עם מים – מים הם האויב מספר אחד של כל פרקט. מגע ממושך של מים עם פרקט או בעיית רטיבות מסביב לפרקט, עלולה לגרום להתנפחות הפרקט. הקפידו לייבש את הפרקט במידה והוא נרטב.
  4. כדאי לדעת שפרקטים מגיעים עם דרגות שחיקה שונות, שמשפיעות על אורך חיי הפרקט.

 

למדריכים נוספים בסדרת מדריכי הריצוף: 

ריצוף לבית – במה לבחור?

ריצוף באבן טבעית

ריצוף באבן תעשייתית

 

 

כתבות אחרונות

הי, רציתי להמליץ לך על
אתר מלא בהשראות במיוחד בשבילך