באנו חושך לגרש: שמונה טיפים שיוסיפו אור וקלילות לבית כהה

האם אתם מרגישים שהבית שלכם חשוך ועגום? אולי החלונות קטנים מדי, פונים בעיקר צפונה, או שהבניינים הסמוכים חוסמים את אור השמש? מעבר לצד האסתטי, אור טבעי משפר את מצב הרוח שלנו, ותאורה נכונה היא מרכיב חיוני בעיצוב הפנים. יחד עם זאת, גם אם בבית שלכם חסר אור, זה לא אומר שנגזר עליכם לחיות בחושך. כמובן שמעבר דירה או שיפוץ כולל יפתרו את הבעיה, אך אפשר לנסות לפני כן אופציות אחרות, קלילות יותר.

ברוח חנוכה, הנה שמונה עקרונות פשוטים, שיאירו לכם את הבית:

 

 

1 | ריצוף: הגודל כן קובע

"כדי להוסיף אור מומלץ לבחור במרצפות בהירות וגדולות, ולצמצם את קווי התפר ביניהן עד כמה שניתן", אומר ג'יימי הרננדורנה, סמנכ"ל השיווק של HeziBank, "את אריחי הקיר מומלץ לבחור בגוון דומה. ישנם חיפויים דקים וחזקים במיוחד, אשר מיועדים לרצפה ולקיר כאחד, ליצירת תחושת המשכיות ומרחב. כדאי גם שגימור האריח יהיה מט מוברש ולא מבריק, על מנת שלא להעצים את ההצללה של הרהיטים הגדולים ולא להעמיק את האפלוליות".

 

מרצפות גדולות דווקא כן יתאימו לחדר קטן. להשיג:  HeziBank

 

אם אי אפשר להחליף ריצוף, גם שטיחים גדולים ובהירים יעשו עבודה מעולה בהארת החדר. תכנון ועיצוב: אושיר אסבן. צילום: סיון אסקיו. להשיג: שטיחי מתריב

 

 

 2 | וילונות: קלילים ובהירים

כשמנסים להאיר חדר חשוך, מומלץ, כצעד ראשון, לבחור בווילונות קלילים ואווריריים. יש מגוון רחב של פתרונות, שמספקים פרטיות מבלי להחשיך. היפטרו מווילונות כהים ואטומים ובחרו כאלה שיאפשרו לאור הטבעי לשטוף את החלל.

 

ממסך את המבט, אך לא חוסם את האור. להשיג: אורגון

 

 

 

 

3 | קירות: בגוונים המשכיים ולא מבריקים

"גוון הקיר משפיע מאוד על מראה החדר", מסבירה הדס כהן מ"נירלט". "הוא יכול להוסיף או לבלוע את החזר האור, ואפילו ליצור אשליה של חדר גבוה יותר. מוטב לוותר על צבעוניות של ניגודים חריפים, ולבחור גוונים בני אותה משפחה. שימוש בגוונים שממשיכים אלה את אלה, כמו כל רצף הרמוני, יוצר המשכיות ואשליה של מרחב. חשוב לזכור שגם לגימור יש משמעות. עבור חללים חשוכים וקטנים מומלץ לבחור מעטפת שאינה מבריקה, אלא בעלת גימור מט".

 

מעטפת בהירה וספה שנדמית כמרחפת. להשיג: הביטאט

 

 

 

4 | רהיטים: קלים, שקופים ומבריקים

אם במעטפת עדיף מראה מט, בכל הנוגע לריהוט הכלל הוא הפוך. משטחים וגימורים רפלקטיביים יעשו עבודה נפלאה, בזכות החזרי האור וההשתקפויות. כך גם רהיטים שקופים, אקריליים או בעלי גימור של מראה. שולחן או שידה רגילה, למשל, יחסמו את האור ועלולים לגרום לחדר חשוך להרגיש כהה עוד יותר. בחירה בשולחן או שידה שקופים תהפוך את החדר לאוורירי.

 

 

שולחן קפה מפרספקס שקוף. להשיג:CALLIGARIS

 

דמיינו את הפינה הזו עם רהיט עץ כבד. להשיג: הביטאט

 

 

 

 

 

5 | מנח: מוגבה או תלוי

השתדלו לשלב רהיטים בעלי רגליים או תלויים מוגבהים על הקיר, כך שלא "ישבו" על הרצפה ויאפשרו לאור לעבור תחתם. פרטי ריהוט מאסיביים חוסמים את מעבר האור ומכבידים על החלל. מנגד, שידות תלויות, ספות עם רגליים דקיקות ושולחנות קפה בעלי פרופיל דק יוסיפו קלילות ובהירות.

 

 

 

שידה תלויה שלא תופסת שטח רצפה. להשיג: ROSSETTO

 

 

6 | סטיילינג: נגיעות מטאליות

אין צורך להפוך את הבית למקדש מנצנץ. שזרו אלמנטים עדינים בעלי גוון מוכסף או מוזהב – אם באביזרי נוי, בריהוט המשלים ובפריטי הטקסטיל – כך שישתלבו בכל סגנון, יחזירו את האור ויפזרו ניצוצות.

 

 

 

אביזרים משלימים שמנצנצים ומחזירים אור. להשיג: פלורליס

 

 

 

7 | אמנות: עליזה ובהירה

בחרו בעבודות אמנות בגוונים בהירים ומסגרו אותן בצבע נייטרלי. כך תוסיפו צבעוניות ועליזות, שיאירו את החדר מבלי להכביד עליו.

 

 

אומנות בגוונים בהירים. להשיג: אפרת אילן

 

 

 

8 | מראות: כל המכפיל הרי זה משובח

קל להכפיל את כמות האור באמצעות מראות, בייחוד אם הן מוצבות בנקודות אסטרטגיות. אם תמקמו מראה גדולה מול חלון, למשל, היא תיצור אשליה שיש חלון נוסף, ותכפיל את כמות האור הטבעי שחודר דרכו. גם במבואת כניסה קטנה וחשוכה מתבקשת מראה, שתוסיף, מעבר לשימוש המעשי של מבט אחרון בבבואה בדרך החוצה, אור ועניין.

 

 

השתקפויות יוסיפו אור. להשיג: שולחנות קפה CATTELAN ITALIA

מראה מול החלון "תכפיל" אותו. להשיג: CATTELAN ITALIA

כתבות אחרונות

    הי, רציתי להמליץ לך על
    אתר מלא בהשראות במיוחד בשבילך