סוגרים עשור: המבנים הכי חדשניים, משפיעים ויפים בעשור שחלף

 

במציאות המורכבת והצפופה של ימינו, ארכיטקטורה נדרשת להיות ממושמעת ובנאלית- בנייני משרדים ומגורים, מרכזים מסחריים, מוזיאונים וכדומה, לא תמיד יכולים להיות מהפכניים. אך מפעם לפעם, נבנה פרויקט אשר מצליח לסובב ראשים, ובעיקר להשפיע על עולם העיצוב והאדריכלות ולהצעיד אותו לעבר העתיד. הכנו עבורכם את רשימת המבנים שהרשימו אותנו בעשור שחלף:

 

Fondation Louis Vuitton | פריז

שנה: 2014     אדריכל: פרנק גארי

 

אדריכל העל, פרנק גארי, הצליח לעשות את הבלתי אפשרי. למרות חוקי הבנייה המחמירים של עיר האורות, יצר גארי ותאגיד היוקרה  LVMH אייקון עשוי זכוכית אשר שוכן ביער בולון. המוזיאון המרהיב העצים את האג'נדה של התאגיד לעודד עיצוב עכשווי ולטפח מורשת של עיצוב, אומנות ואדריכלות. השראתו של גארי  למבנה היו חממות זכוכית בגנים צרפתיים במאה ה-19. על פי גארי, שימוש בזכוכית הייתה עבורו הבחירה הנכונה ביותר עבור מבנה ששוכן ביער.

 

 


 

Bosco Verticale | איטליה

שנה: 2014      אדריכל: סטפנו בוורי

 

שני מגדלי המגורים שנבנו באיטליה תוכננו מתוך מחשבה לשנות את הבנייה העירונית. בזכות הצמחייה הרבה, צמד הבניינים מייצרים חמצן ומספקים אור וצל. הגנים התלויים  מורכבים מ-900 עצים, 5,000 שיחים ו -11,000 צמחים רב שנתיים אשר ממירים במצטבר כ- 20,000 קילו פחמן לחמצן בכל שנה. המערכות הטכנולוגיות הירוקות מצמצמות את הפסולת משמעותית, תוך שימוש באנרגיה מתחדשת באמצעות לוחות סולאריים ומי שפכים מסוננים אשר משקים את הצמחייה. הרעיון הינו לשנות לחלוטין את ההתפתחות העירונית, כך שהבנייה העירונית תכלול בתוכה גנים וצמחיה.

 

 

 


 

 

מגדל שנגחאי | סין

שנה: 2015     משרד האדריכלים: גנסלר Gensler

 

מגדל שנגחאי הוא גורד השחקים הגבוהה בשנגחאי,  מיתמר לגובה של  632 מטר ונחשב לאחד מהמבנים הגבוהים בעולם. הוא מחזיק בכמה שיאי עולם, כגון: התצפית הגבוהה בעולם  (546 מטרים גובה), המעלית המהירה בעולם (כ-70 קמ”ש). הדבר המדהים לא פחות, הוא תוכננו הא-סמטרי כחנוט מסתובב אשר חסך כ- 60 מליון דולר בעלויות הבנייה. בשלבי התכנון, הוכנס מודל המגדל למערכת הדמיה שמחקה את הרוחות העזות שיופעלו עליו במציאות. המסקנה הייתה, כי בנייתו כמבנה מפותל תפחית את עומסי הרוח ותיצור מבנה קל יותר.

 

 


 

 

The Oculus| ניו יורק

שנה: 2016   אדריכל: סנטיאגו קלטרווה

 

סימן ההיכר של האדריכל הספרדי מתבטא ביצירת מבנים דינמיים, עד כי נוצרת אשליה שהם עומדים לחתוך את השמים.  הסמליות של עוף החול המתרומם מהאפר עוצמתית במיוחד, שכן הבניין ממוקם מטרים ספורים מהיכן ששכנו מגדלי התאומים. אל הסמליות מצטרף הממד העיצובי אשר מאפשר למבקרים הרבים  לנוע בקלות דרך חלל המחבר בין 11 קווי רכבת תחתית ואינספור חללי קמעונאות ומשרדים – מה שהופך את מרכז התחבורה הזה למופת אדריכלי. קלטרווה כדברו, רצה לשנות את האפלוליות האופיינית לתחנות הרכבת התחתית וליצור מקום נוח שמקנה בטחון.

 

 

 

 


 

 

Apple park | קליפורניה

שנה: 2017  אדריכל: פוסטר + פרטנרס

 

אפל פארק  ייזכר לעד כחזונו הסופי של המייסד האגדי, סטיב ג'ובס. המטה המרכזי של אפל נחשב להישג אדריכלי ונתפס כמודל לחשיבה עתידנית. הקמפוס שחולש על פני 175 דונם היה חלומו של ג'ובס לשכן את החברה בסביבה בה הגבולות בין בניין לטבע נעלמים.  החזון כולל מבנה מרכזי בצורת טבעת הפועל על אנרגיה בר-קיימא . באמצעות מגוון חיישנים, המבנה שומר על טמפרטורה של 68 עד 77 מעלות פרנהייט, והכל באמצעות צריכת אוויר ושחרורו הטבעי. בקמפוס ישנם גם 9,000 עצים, רבים מהם עצי תפוח, שזיף, משמש ועצי פרי אחרים. אולם התפאורה המגוונת אינה מיועדת לאסתטיקה בלבד: כולם זנים סובלניים לבצורת ושינויי אקלים.

 


 

 

מרכז תרבות היידר אלייב | באקו, אזרבייג'ן

שנה:  2012      אדריכלית: זאהה חדיד

 

המבנה לא שגרתי שתוכנן על ידי האדריכלית פורצת הדרך, זאהה חדיד, מפורסם בזכות קימוריו המרהיבים אשר נועדו לייחד אותו מהסביבה ולסמל את השינוי שמתרחש בבאקו. מרכז התרבות העירוני כולל ספריה, מוזיאון, מרכז כנסים ואולמות עבור מופעים אמנותיים.

 

 


 

 

הלובר | אבו דאבי

שנה: 2017    אדריכל: ז’אן נובל

 

הכנו עבורכם את רשימת המבנים הנכונים,המשפיעים והיפים ביותר לשנת 2017- מוזיאון הלובר התחדש בכתובת חדשה אי שם באיחוד האמירויות הערביות, 85 שנה אחרי שהומצא זכה הלגו לבית משלו, משרד אדריכלות קטן עיצב בקתות ייחודיות וידידותיות לסביבה עבור המטיילים. השנה חשף אדריכל העל היפני, שיגרו בן, את מגדל העץ ההיברידי הגבוה ביותר בעולם. ממגורות נטושות הפכו למוזיאון עוצר נשימה וסטודיו צנוע לעיצוב בסין הציג את המסעדה המושלמת למשפחות צעירות.

 

המוזיאון הוותיק והמפורסם ביותר בעולם, שהתחיל כארמון במרכז פריז והפך שם נרדף לאומנות ותרבות, החליט “להתמסחר” ולפתוח את סניפו הראשון באיחוד האמירויות הערביות. הסניף החדש והמסקרן של מוזיאון הלובר הצרפתי, לחופו של האי  המלאכותי, סאדיאת, תוכנן על ידי האדריכל הצרפתי הנודע, ז’אן נובל, ככיפה גיאומטרית אשר מתפרשת על פני כ- 180 מטר, ומורכבת מ- 8,000 כוכבים כאות של כבוד לאדריכלות האסלאמית. בזכות הכוכבים אשר מרכיבים את הכיפה מתקיימים משחקים של אור וצל אשר מטילים צללים ויוצרים “גשם של אור” המאיר את פנים המבנה.

 


 

המוזיאון הלאומי של קטאר | דוחא

שנה: 2019   אדריכל: ז'אן נובל

 

מוקדם יותר השנה, נפתח המוזיאון של קטאר,אשר תוכנן על ידי האדריכל הצרפתי ז'אן נובל. המבנה העצום מורכב מכ- 539 דיסקים אשר מתנגשים ופורצים לחלל הפנימי.

 

 


 

 

 

The Twist Museum | נורבגיה

שנה: 2019  אדריכל: BIG

 

המבנה הייחודי אשר חוצה את נהר הרנדסלבה הינו הפרויקט הראשון של משרד האדריכלים, BIG, בנורבגיה. המבנה המפותל שבתוכו פועל חלל לאומנות עכשווית, מתפקד גם כגשר ויוצר מסע יוצא דופן שמחבר בין גדות נהר מיוערות, ומשלים את החוויה התרבותית דרך פארק הפסלים.

כתבות אחרונות

הי, רציתי להמליץ לך על
אתר מלא בהשראות במיוחד בשבילך